Známe osobnosti politických vied

18. apríl 2024: Thomas Jefferson

(Mária Denciová)

Thomas Jefferson bol v rokoch 1801 až 1809 tretím americkým prezidentom. Bol však prvým ministrom zahraničných vecí USA a zároveň je hlavným autorom Deklarácie nezávislosti. Zomrel v roku 1826, vo veku 83 rokov.

27. marec 2024: Nancy Pelosi

(Mária Denciová)

Nancy Patricia Pelosi je americkou političkou narodená v marci 1940. Je členkou Demokratickej strany a bola prvou ženou zvolenou za predsedníčku Snemovne reprezentantov USA a prvou ženou, ktorá viedla hlavnú politickú stranu v oboch komorách Kongresu. Na poste predsedníčky Snemovne reprezentantov pôsobila v rokoch 2019 až 2023. Momentálne je dekankou Kalifornskej kongresovej delegácie.

14. marec 2024: Rosa Luxemburg

(Mária Denciová)

Rosa Luxemburg bola významnou ženou, ktorá sa zapísala do dejín. Narodila sa v Poľsku no pôsobila v Nemecku ako politička, významná predstaviteľka európskeho robotníckeho hnutia a proletárska internacionalistka. Nemecké štátne občianstvo získala v roku 1897 kedy aj vstúpila do Sociálnodemokratickej strany Nemecka (SPD), kde následne pôsobila ako žurnalistka, agitátorka, marxistická teoretička a antimilitaristka. Koncom roka 1918 bola jednou zo zakladateliek Komunistickej strany Nemecka (KPD), ktorej stranícky program bol najmä jej autorstvom. Po neúspešnom povstaní v roku 1919 bola zatknutá a následne, vo svojich 47 rokoch, zavraždená.

25. február 2024: Boris Jeľcin

(Mária Denciová)

Vo februári 1931 sa ruskej obci Butka narodil prvý prezident Ruskej federácie Boris Nikolajevič Jeľcin. Prezidentom sa stal prvýkrát v roku 1991 a druhýkrát v roku 1996. Krajinu však priviedol do výraznej ekonomickej krízy. V roku 1999 po výraznom poklese politických preferencií a zdravotných problémoch rezignoval. Bol to však práve on, kto pomohol Vladimirovi Putinovi naštartovať politickú kariéru. B. Jeľcin zomrel v roku 2007 na zlyhanie srdca.

17. február 2024: Thomas Paine

(Mária Denciová)

Vo februári by oslávil narodeniny jeden z najznámejších politických filozofov Thomas Paine. Zároveň bol však aj novinárom, spisovateľom a politikom.  Aktívny bol najmä v Spojených štátoch amerických a taktiež vo Francúzsku. Významne sa svojim dielom zaslúžil o vznik Spojených štátov amerických keď v januári 1776 publikoval svoju esej Zdravý rozum (Common Sense), v ktorom Američanov pobádal k vyhláseniu nezávislosti od Veľkej Británie. Zomrel v New Yorku, vo svojich 72 rokoch.

28. januára 2024: Richard Nixon

(Mária Denciová)

Do dejín sa zapísal najmä ako 37. prezident Spojených štátov amerických a to v kresle Republikánskej strany. Za jeho politickú kariéru sa však stal aj viceprezidentom. Počas jeho pôsobenia sa znížila angažovanosť USA vo vietnamskej vojne, došlo k uvoľneniu vzťahov so Sovietskym zväzom a Čínou, pristálo Apollo 11 na Mesiaci a boli zriadené Agentúra na ochranu životného prostredia a Úrad pre bezpečnosť a ochranu zdravia pri práci. Nixonovo druhé funkčné obdobie sa skončilo predčasne, keď ako jediný prezident USA odstúpil z funkcie v dôsledku škandálu Watergate. Richard Nixon sa dožil 81 rokov.

20. januára 2024: Alexander Hamilton

(Mária Denciová)

Alexandrom Hamilton, bol významnou osobnosťou Spojených štátov amerických a to najmä ako úspešný ústavný právnik, politik a politický teoretik. Bol autorom Listov federalistov, teda súboru 85 článkov argumentujúcich v prospech ratifikácie Ústavy USA. Taktiež sa zaslúžil na zvolaní ústavodarného zhromaždenia v roku 1787. Zomrel v roku 1804 a dožil sa tak 49 rokov.